نوبل ايراني

نوبل ايراني:

 بنقل از بي بي سي

شيرين عبادی، نويسنده و حقوقدان و از فعالان حقوق بشر در ايران، جايزه صلح نوبل برای سال 2003 را به خود اختصاص داده است.رييس کميته پنج نفره انتخاب برنده جايزه صلح نوبل در نروژ هنگام اعلام انتخاب خانم عبادی به عنوان برنده اين جايزه برای سال جاری، در توصيف دستاوردهای وی گفت که شيرين عبادی حقوقدان، قاضی، استاد دانشگاه و فعال حقوق بشر است که در کشور خود، ايران، و فراتر از مرزهای آن با صراحت و استواری سخن گفته است.رييس کميته صلح نوبل اظهار داشت خانم عبادی يک فرد حرفه ای مجرب، شخصی با شهامت است که هرگز به تهديد عليه امنيت شخصی خود وقعی ننهاده است. وی در سال 1326 در شهر همدان به دنيا آمد و برای تحصيل در رشته حقوق قضايی وارد دانشگاه تهران شد. خانم عبادی پس از دريافت ليسانس قضايی به استخدام دادگستری در آمد و تا مقام قضاوت ترقی کرد. شيرين عبادی از جمله نخستين زنان ايرانی است که در دوره قبل از انقلاب اسلامی به مقام قضاوت منصوب شد. در پی وقوع انقلاب اسلامی در ايران و تغييرات در نظام قضايی، از جمله ممنوعيت قضاوت زنان، وی از اين سمت کنار گذاشته شد و به وکالت دادگستری و تدريس در دانشگاه روی آورد و تحقيقات گسترده ای را در جنبه های مختلف حقوقی انجام داد و منتشر کرد. خانم عبادی در جريان فعاليت قضايی خود پس از انقلاب به عنوان وکيل مدافع گروهی از مخالفان در جمهوری اسلامی نيز فعاليت داشته است.همچنين، به گزارش خبرنگار بی بی سی در تهران، سه سال قبل وی به اتهام توزيع نوار ويديويی حاوی اعترافات يک فرد وابسته به گروه های محافظه کار بازداشت و محاکمه شد.در اين نوار، ادعا شده بود که رهبران برجسته جناح محافظه کار حمله به شخصيت ها و گردهمايی های طرفداران اصلاحات را سازمان می دهند.در مقابل، فعاليت خانم عبادی در زمينه دفاع از حقوق بشر باعث شناسايی خدمات وی از سوی سازمان های مدافع حقوق بشر در جهان و اعطای جوايزی به وی شده است.

برندگان صلح نوبل در پنج سال اخير:

2002 - جيمی کارتر رييس جمهوری سابق آمريکا

2001 - کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل متحد

2000 - کيم دائه جونگ رييس جمهوری سابق کره جنوبی

1999 - سازمان پزشکان بدون مرز

1998 - ديويد تريمبل و جان هيوم از ايرلند شمالی

 واكنش نامزدهاي جايزه صلح نوبل سال 2003 به برنده شدن دكتر شيرين عبادي:

 دقايقي پيش يك منبع واتيكان گفت پاپ ژان پل دوم پيام تبريكي براي خانم عبادي ارسال داشت. واسلاو هاول، نامزد ديگر جايزه صلح نوبل از اعطاي اين جايزه به خانم عبادي استقبال كرد و گفت خانم عبادي بدون شك شايسته دريافت جايزه صلح نوبل است. لخ والسا، رهبر اتحاديه همبستگي لهستان در دوران جنگ سرد و رئيس جمهوري اسبق اين كشور در واكنش به اين خبر گفت: اين يك اشتباه است، اشتباهي مطلق، غير قابل باور و غير قابل تصور. وي اظهار داشت كه من چيزي عليه اين خانم ندارم اما شايستگي پاپ ژان پل دوم غير قابل انكار است. آقاي لخ والسا كاتوليك معتقد و متعصبي است.

 راستي كسي اين خبر را از راديو و تلويزيون جمهوري اسلامي شنيد؟مگه فلسطين مي زاره

حق خودكشي:

 گروه هارد راك Hell On Earth يا «جهنم بر روي زمين» در نظر داشت در كنسرت روز شنبه چهار اكتبر خود جريان خودكشي واقعي يك مرد را بصورت زنده نشان دهد. اين گروه مي خواهد سطح آگاهي مردم را درباره حق خودكشي بالا ببرد. اين گروه در پي دريافت ايميلي از يك طرفدار گروه تصميم گرفت با خواست اين مرد موافقت كند. شوراي شهر سن پيترزبورگ فلوريدا با انتشار بخشنامه اي فوري اجراي خودكشي را در راه مقاصد تجاري يا سرگرمي غير قانوني كرد. قاضي منطقه حكم بازداشت موقتي عليه گروه صادر كرد. بيلي تورتلات خواننده گروه ضمن اعتراض به اين حكم گفت برنامه طبق جدول زماني انجام خواهد شد و برروي وبسايت گروه نشان داده خواهد شد.اما اين برنامه لغو شد.راستي اين حق خود كشي بنظر شما چيز خوبيه.....؟

 شاد ترين:

در مطالعه تازه ای درباره ميزان خوشبختی مردم که در 65 کشور جهان انجام شده است مردم نيجريه در صدر و مردم رومانی در انتها قرار گرفتند.اين مطالعه که در مجله "نيو ساينتيست" بريتانيا چاپ شده است حاکی است که مردم آمريکای لاتين، اروپای غربی و آمريکای شمالی از همتايان خود در اروپای شرقی و روسيه خوشبخت ترند.تعداد افرادی که از زندگی راضی هستند در نيجريه از ساير کشورهای مورد مطالعه بيشتر بود و پس از آن مردم مکزيک، ونزوئلا، السالوادور و پورتوريکو قرار می گيرند درحالی که جمعيت مردمان شاد در روسيه، ارمنستان و رومانی از ساير کشورها کمتر است. در اين مقاله آمده است: در اين رده بندی که با توجه به رضايت عمومی از زندگی تهيه شده است زلاندنو در رده پانزدهم، آمريکا در رده شانزدهم و بريتانيا در رده بيست و چهارم قرار گرفت.با يك نظر مي شه ديد كه كشور هاي كه شادي در آنها كم است كشور هاي هستند كه سالها در گير حكومتهاي خودكامه بودن .حكومتهاي پليسي و ديكتاتوري.در اين آمار ايران قرار نداشت اما من فكر مي كنم اكثرا مي دانيم اگر ايران در اين آمار بود در  كجاي اين ليست قرار مي گرفت.

 فقدان تصويري روشن از آينده شغلي در ميان دانشجويان ايران:

بر پايه يک نظر سنجي که نتايج آن در آخرين شماره ماهنامه «اقتصاد ايران» چاپ تهران انتشار يافته، يک سوم دانشجويان ايراني به رشته تحصيلي خود بي علاقه اند و 81 در صد آنها هيچ تصوير روشني از آينده شغلي خود ندارند. اين نظر سنجي، که توسط «سازمان ملي جوانان ايران» و بر پايه يک نمونه 4009 نفري از دانشجويان 28 مرکز استان کشور صورت گرفته، نشان ميدهد که نتايج شغلي ناشي از تحصيلات دانشگاهي آنچنان نيست که بتواند دانشجويان را به تحصيلات خود دلگرم کند.ماشالله چه جامعه يي پوياي 81 در صد اينده روشني را پيش روي خود نمي بينند واي به حال غير دانشجو.........

به اين دو عكس توجه كنيد:

 

 

 

 

 

اقای محسن سازگارا  قبل و بعد از زندان فقط ۱۱۴ روز زندان!!!!!!

/ 0 نظر / 17 بازدید